Wózek dla niemowlaka – czym kierować się przy wyborze?

jaki wozek dla dziecka

Wybór pierwszego wózka to poważna decyzja, od której zależy wygoda i bezpieczeństwo dziecka, a także komfort rodziców podczas użytkowania. Na rynku dostępnych jest wiele typów i modeli, a wybór tego jedynego, może okazać się nie lada wyzwaniem. Jak więc wybrać odpowiedni wózek i czego w nim szukać?

Niektórzy twierdzą, że wybór pierwszego wózka jest trudniejszy niż wybór samochodu. Inny z kolei uważają, że łatwiej było im wybrać imię dla dziecka. Jak sprawdzić, czy wózek jest bezpieczny dla maluszka? Lepiej kupić gondolę czy wózek wielofunkcyjny? Jakie powinien mieć koła – duże czy małe,  pompowane, czy żelowe? To jedne w wielu pytań, z jakimi muszą zmierzyć się świeżo upieczeni rodzice decydujący się na zakup wózka. Aby ułatwić im wybór idealnego modelu, marka Venicci wraz z ambasadorką Kasią Sokołowską, prezentuje kilka najważniejszych wskazówek.

„Przy wyborze wózka, najważniejsze były dla mnie parametry techniczne i jego wielofunkcyjność. Moje życie jest pełnowymiarowe. Z jednej strony miejskie, zanurzone w świecie aktywnej, pracującej mamy, która się sporo przemieszcza. Z drugiej, w Karkonoszach, bardziej naturalne, górskie, wiejskie. Nie chciałam kupować dwóch różnych wózków, na różne warunki, dlatego potrzebowałam wózka, który odpowie na te potrzeby i poradzi sobie z moimi oczekiwaniami” – mówi Kasia Sokołowska, ambasadorka marki Venicci.

Wózek dla niemowlaka: przede wszystkim wielofunkcyjność

Na początku dla dziecka do ok. 6 miesiąca życia odpowiedni będzie wózek głęboki (gondola),  w którym dziecko może leżeć i spać, a potem swobodnie obracać się na brzuszek, czy próbować siadać. W momencie, kiedy dziecko już stabilnie siedzi, potrzebny jest wózek spacerowy, w którym maluch będzie mógł oglądać świat na siedząco, ale czasem też i drzemać.

Dobrym wyborem będzie zakup wysokiej jakości wózka wielofunkcyjnego, który łączy w sobie oba te rozwiązania i może posłużyć dłużej niż tradycyjna gondola. Taki wózek ma możliwość zamontowania na stelażu siedziska spacerowego (oraz fotelika do auta, jeśli ma odpowiednie adaptery), a więc może służyć nawet przez kilka lat. To bardzo wygodne i praktyczne.

Bezpieczeństwo

To cecha, która dla wielu rodziców jest najważniejsza. Choć teoretycznie każdy dopuszczony do sprzedaży model powinien być bezpieczny, warto starannie obejrzeć i przetestować egzemplarz, który zamierzamy użytkować. Naszą uwagę powinny zwrócić przede wszystkim sprawne hamulce, najlepiej wsparte niezależną blokadą.

Twój wózek musi posiadać pasy lub szelki bezpieczeństwa ale upewnij się też, że mają odpowiednie zapięcie, które pozwoli na szybkie i łatwe zabezpieczenie twojego malucha. Równie ważny jest także odpowiednio gruby i wyprofilowany materacyk. Ponadto wózek nie może mieć żadnych ostrych krawędzi czy elementów, o które malec mógłby się skaleczyć. Warto także sprawdzić opinie o producencie wózka, posiadane certyfikaty lub nagrody.

Dopasowanie do stylu życia

Decydując się na zakup wózka należy pamiętać o własnym komforcie i warunkach, w jakich będzie używany. Wraz z dzieckiem, które wypełnia cały świat rodziców, pojawia się dużo nowych obowiązków. Dlatego warto postawić na rozwiązania ułatwiające codzienne życie. Dużym udogodnieniem jest regulowana rączka, którą można ustawić na dowolnej wysokości. Ta funkcja ułatwia prowadzenie wózka osobom o różnym wzroście, zapewniając komfort w trakcie spacerów.

Ważna jest także możliwość obustronnego przepięcia siedziska. Dzięki temu maluszek może leżeć tyłem do słońca albo tyłem do wiatru, niezależnie od tego, w jakim kierunku rodzic pcha wózek.

Niezawodność w trudnych warunkach

Warunki pogodowe bywają zmienne, więc warto upewnić się, że tkanina, która pokrywa wózek, jest wodoodporna i łatwa do utrzymania w czystości. Dobrze, aby materiał był pokryty wysokim filtrem UV, który odbija promienie słoneczne i nie pozwala na nagrzewanie się wnętrza wózka. Warto też, by wózek był wyposażony w odpowiedni system wentylacji gondoli, który zapewni dziecku komfort w ciepłe dni.

Jeśli chodzi o konstrukcję wózka, w codziennym użytkowaniu najlepiej sprawdzi się lekki i wytrzymały stelaż oraz duże koła z dodatkową amortyzacją. To uniwersalne rozwiązanie zapewnia dobre prowadzenie zwłaszcza na drogach gorszej jakości (dziurawych i nierównych chodnikach, drogach poza miastem). Duże koła są również lepsze do spacerów po zaśnieżonych ulicach. Kółka małe gorzej radzą sobie z przeszkodami, dlatego nadają się do spacerowania po mniej wymagających nawierzchniach. Jeśli chodzi o tworzywo, z którego wykonane są koła, warto zwrócić uwagę na żelowe – są całkowicie bezobsługowe i odporne na przebicia.

Dodatkowe akcesoria i ponadczasowy design

Dużym udogodnieniem dla rodziców, jest także pojemny kosz, który ułatwi przechowywanie rzeczy podczas spaceru (np. zakupów) oraz torba na dziecięce akcesoria. Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto sprawdzić, co producent oferuje w zestawie z wózkiem. Dodatkowe akcesoria, takie jak torba, na pewno okażą się potrzebne, a ich zakup razem z wózkiem, oszczędzi późniejszych trudności związanych z dopasowaniem poszczególnych elementów do siebie.

Idealny wózek, powinien być nie tylko bezpieczny i praktyczny, ale także stylowy. Uniwersalny kolor, oraz ponadczasowy design, sprawią, że wózek zawsze będzie się  doskonale prezentował w każdej sytuacji.

Jak znaleźć wózek, który spełnia wszystkie nasze wymagania?

„Najważniejsze okazały się dla mnie elementy wyposażania wózka, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Lekki stelaż i system składnia jedną ręką, dzięki którym z łatwością mogę go włożyć do auta. Dodatkowa amortyzacja kół sprawia, że wózek sprawdza się w każdych warunkach. Łatwość wypinania i montażu gondoli i sprawne, magnetyczne zapinanie szelek – to wszystko okazało się najbardziej przydatne” – mówi Kasia Sokołowska.

Przykładem, który dobrze spełnia wymienione kryteria i zarazem odpowiada na potrzeby rodziców, jest model Tinum Upline Leo. Wózek ten jest efektem współpracy Kasi Sokołowskiej z marką Venicci. Głównymi założeniami ambasadorki marki, podczas projektowania wózka, były uniwersalność i ponadczasowy design – wózek musiał pasować do miejskiego życia pracującej mamy jak i do jej górskich wycieczek w Karkonosze, a przy tym prezentować się stylowo.