Z Warszawy najczęściej lataliśmy do Paryża, Londynu i Barcelony, z Krakowa do Londynu i Mediolanu. Wedle danych wyszukiwarki Kiwi.com ten trend się utrzyma również a nadchodzącym roku, z tym, że na liście najpopularniejszych tras znajdzie się również Rzym (z Warszawy).
Najpopularniejsze porty lotnicze, w których podróżujący z Polski rozpoczynali swoją podróż to:
- Lotnisko Jana Pawła II w Krakowie
- Lotnisko Chopina w Warszawie
- Lotnisko Warszawa-Modlin
- Lotnisko Katowice – Pyrzowice
Ile średnio płaciliśmy za bilety?
O ile spadek cen odnotowano w 2020 i 2021 roku, o tyle ten rok upłynął pod znakiem powrotu do cen sprzed pandemii, jeśli chodzi o loty średniego i dalekiego zasięgu. Tańsze niż przed pandemią były loty bliskiego zasięgu – do 1499 km – cieszące się ogromną popularnością wśród pasażerów z Polski. W tym roku ich cena wyniosła średnio 331 PLN – o 70 PLN mniej niż w 2019. Rekordzistą/tką w zakresie okazał/a się podróżujący/ca z Polski, który/a dokonał/a w sumie 112 rezerwacji w mijającym roku.
„Większy popyt i wyższa cena paliwa skutkują droższymi biletami, zwłaszcza na długich trasach. Krótsze loty są mniej dotknięte, ponieważ paliwo stanowi mniejszą część kosztu biletu. W przypadku dłuższych lotów większość kosztów biletu dotyczy paliwa, dlatego też różnica w cenie staje się widoczna.” — mówi Eliška Řezníček Dočkalová, Director of Customer Experience w Kiwi.com.
Zachowanie podróżnych
Jak pokazują dane Kiwi.com, w skali globalnej średnie okienko rezerwacyjne w tym roku – czyli czas potrzebny podróżnym na rezerwację biletów – wydłużyło się w porównaniu z ubiegłym rokiem. W Polsce zmiana ta odnotowała wzrost o trzy dni, co oznacza, że średni okres rezerwacji wynosi 24 dni, przy czym prawie co piąty pasażer (19%) zarezerwował bilet spontanicznie, z mniej niż trzydniowym wyprzedzeniem, 11% z cztero-sześciodniowym wyprzedzeniem, 18% z jedno – lub dwutygodniowym wyprzedzeniem, 12% z dwu – lub trzytygodniowym wyprzedzeniem i 31% z wyprzedzeniem od trzech tygodni do dwóch miesięcy. Pozostałe rezerwacje zostały dokonane z dwumiesięcznym wyprzedzeniem.
Najpopularniejszym dniem na dokonywanie zakupu biletów lotniczych była środa po godzinie 19:00, najwięcej rezerwacji z Polski odnotowano 29.06, z kolei najbardziej intensywnym dniem pod kątem podróży był 15 września.
Czas, w jakim pasażerowie rezerwujący loty powrotne na Kiwi.com decydują się pozostać w miejscu docelowym, nie odnotował dużej różnicy. Najpopularniejszymi opcjami w 2022 roku pozostają krótkie wyjazdy do trzech dni – 41%, następnie nieco dłuższe wyjazdy od czterech do sześciu dni – 26% i dłuższe wyjazdy od jednego do dwóch tygodni – 25%.
Kto najczęściej odwiedzał Polskę w 2022?
Raport Kiwi.com wskazuje, że podróżujący do domu Polacy, obywatele Wielkiej Brytanii, Turcy, Izraelczycy i Hiszpanie byli w czołówce narodowości latających do Polski w tym roku, a najpopularniejsze trasy to: Londyn – Kraków, Londyn – Warszawa, Paryż – Warszawa, Dortmund – Katowice i Helsinki – Warszawa. Ponad połowa odwiedzających (53%) przebywała do trzech dni, 24% od czterech do sześciu dni, 16% od jednego do dwóch tygodni. Pozostali goście rezerwujący loty powrotne wybierali dłuższe pobyty, trwające dłużej niż dwa tygodnie.
Leave a Reply