Jak przedłużyć efekty zabiegów gabinetowych?

zdrowa skora

Profesjonalne zabiegi w gabinecie kosmetycznym to obecnie stały punkt kalendarza wielu z nas. Zabieg… i co dalej? Jak przedłużyć działanie składników aktywnych wykorzystanych w gabinecie? Jak sprawić, by skóra na dłużej zachowała oczekiwany efekt? Odpowiedź stanowi profesjonalna pielęgnacja domowa, czyli „krok nr 2”.

Zabiegi w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym coraz częściej stają się stałym elementem naszego kalendarza – jak badania kontrolne czy wizyta u fryzjera. Bacznie obserwujemy potrzeby naszej skóry i zmiany, jakie w niej zachodzą pod wpływem warunków atmosferycznych, stresu, upływu czasu czy np. terapii hormonalnych. Wychodzimy naprzeciw tym potrzebom. Okazuje się, że dla utrzymania perfekcyjnej kondycji cery, regularne wizyty w gabinecie kosmetycznym to „must have”. Nie zawsze jednak pamiętamy, że równie ważna jak spersonalizowany zabieg odmładzający lub nawilżający – jest profesjonalna pielęgnacja domowa przedłużająca jego efekty. Co stosować i jak wybrać odpowiednie preparaty, radzi kosmetolog, Agnieszka Kowalska.

Podobne składniki, mniejsze stężenie

Jak wskazują eksperci, podstawą pozabiegowej pielęgnacji domowej jest wykorzystanie składnika aktywnego, który stanowił bazę zabiegową, ale – oczywiście – w zdecydowanie niższym stężeniu. A zatem: jeśli w gabinecie wykonujemy procedurę na bazie określonego kwasu, warto zaopatrzyć się także w tonik i krem, które nawiązują do składnika aktywnego wybranego przez kosmetologa w gabinecie.

– Kontynuacja działania po zabiegu w pielęgnacji domowej to bardzo istotny aspekt, który wpływa na tzw. „podbicie” efektu procedury wykonanej przez specjalistę. Często, przychodząc do gabinetu kosmetycznego, oczekujemy efektu „tu i teraz”. Jest to szczególnie pożądane w przypadku zabiegów bankietowych. Należy jednak pamiętać, że równie istotne jak osiągnięcie ekspresowego rezultatu, jest jego maksymalne wydłużenie – mówi Agnieszka Kowalska, Medical Advisor marki Peel Mission®.  – Możemy osiągnąć ten efekt poprzez długotrwałe stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji domowej w naszym codziennym rytuale – dodaje.

Jak dobrać kosmetyk?

Tu pytanie nie powinno brzmieć „jak dobrać taki kosmetyk”, a raczej – „z kim dobrać”. Odpowiedź – z kosmetologiem, który zna stan naszej skóry i jej potrzeby. Zwykle procedura zabiegowa rozpoczyna się od dermokonsultacji. –  Na dermokonsultację najczęściej składają się dwa etapy – wnikliwy wywiad i analiza wyglądu oraz kondycji skóry. Na podstawie zebranych informacji kosmetolog dokonuje diagnozy stanu cery i jej wymagań. Następnie – ustalany jest plan zabiegów oraz postępowania w pielęgnacji domowej. To jest właśnie ten moment, w którym dobierane są kosmetyki, z jakimi powinniśmy wrócić do domu – mówi Agnieszka Kowalska. – Zwykle są to preparaty oparte na bazie tych składników aktywnych, których użyto w zabiegu. Dzieje się tak np. w przypadku linii Aza Peel (kwas azelainowy) lub B-Like Peel (kwas gamma-aminomasłowy). Kosmetyki do domowej pielęgnacji z tych linii zawierają kwasy w niskim stężeniu – dodaje.

Jak podkreślają eksperci, kwasy w produktach do pielęgnacji domowej dobrze komponują się ze składnikami naturalnymi, takimi jak wyciągi z ziół (np. hydrolat z rumianku) lub oleje naturalne (ojej z nasion słonecznika).

Nawilżenie skóry i odpowiednia procedura

Kosmetolodzy zwracają uwagę, że – oprócz składu kosmetyków do pielęgnacji domowej – na przedłużenie działania zabiegów gabinetowych, decydujący wpływ mają również procedury, które wprowadzamy do naszego codziennego rytuału. Tu prym wiodą: dokładny demakijaż, tonizacja i regularne nawilżanie skóry. – To trzy zasady, które powinnyśmy stosować zawsze. Tylko dokładnie oczyszczona cera jest w stanie odpowiednio przyjąć składniki aktywne. Drugą kwestią, o której, niestety, zapominamy najczęściej, jest tonizacja, czyli przywrócenie skórze właściwego pH – mówi Agnieszka Kowalska. – Kwestia trzecia to nawilżenie – rozumiane zarówno przez stosowanie wysokiej jakości kremów i masek, jak również, co bardzo istotne, przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Należy pamiętać, że nawilżona skóra o odpowiednim pH, a co za tym idzie – ze zrównoważonym mikrobiomem, będzie dobrze reagowała na składniki aktywne zawarte w produktach zabiegowych i kosmetykach do pielęgnacji domowej – dodaje.