GALICJA – BIERZO

WINA Z ATLANTYCKIM KLIMATEM

Nazwa pochodzenia Rías Baixas stanowi nawiązanie do obszaru prowincji A Coruña i Pontevedra, rozciągającej się pomiędzy Santiago de Compostela a granicą z Portugalią, gdzie rzeka Miño łączy się z Oceanem Atlantyckim. Rías Baixas w języku galicyjskim oznacza „Rias Niski” i odnosi się do czterech ujść rzek. Dzięki nim, w odnogach morza słona woda miesza się ze słodką, w rezultacie przyczyniając się do powstania prawdopodobnie najbardziej obfitej flory i fauny morskiej na świecie, jednocześnie tworząc charakterystyczny krajobraz regionu i unikatowe ukształtowanie terenu, które sprzyjają wyrazistemu smakowi win.

Obejmująca pięć perfekcyjnie uformowanych podregionów z północy na południe, nazwa pochodzenia Rías Baixas chroni doliny rwących rzek, tworząc charakterystyczny krajobraz zdominowany przez winnice i małe wioski. W każdym zakątku kryje się nowa legenda i niepowtarzalny krajobraz, w którym warto się zatrzymać, by spędzić czas wśród mieszkańców i kultury, kosztując przede wszystkim lokalnego jedzenia i win.

Na wschód od Rias Baixas, tuż przy granicy Galicji i Castilla y Leon mieści się kolejny region winiarski Bierzo, który jest marzeniem każdego miłośnika wina. Ta odległa nazwa pochodzenia jest mało znana. Otacza ją bujny, piękny krajobraz.

Same winnice należą do najpiękniejszych w Hiszpanii. Wiele z nich położonych jest na malowniczych trasach wzdłuż stromych zboczy doliny rzeki Sil, niektóre z tak wyraźnym nachyleniem, że do żniw wykorzystuje się muły. Sercem i duszą Bierzo jest Cacabelos, tętniące życiem miasteczko targowe i obowiązkowy przystanek na legendarnym hiszpańskim szlaku pielgrzymkowym Camino de Santiago. Chociaż tutaj skupia się przemysł winiarski, to urocze miasteczko nad rzeką nie jest jedyną atrakcją Bierzo. Duże miasta, takie jak Ponferrada i Villafranca del Bierzo, kuszą zamkami templariuszy, średniowiecznymi klasztorami i ekstrawaganckimi niegdyś pałacami.